Alerjiler ve astım: Bebeklerde antibiyotiklere dikkat edin!

Yeni bir ABD çalışmasına göre, bağırsak mikrobiyotasını bozarak, bebeklere verilen antibiyotikler ve reflü karşıtı ilaçlar alerjilere ve astıma neden olabilir.

Yaşamın ilk altı ayında alındığında antibiyotikler ve reflü karşıtı ilaçlar bebeklerde astım ve alerjiye neden olabilir. Bu her durumda bir çalışma JAMA Pediatri dergisinde yayınlandı.

Araştırmacılar, 2001 ve 2013 yılları arasında doğan yaklaşık 800.000 bebeği takip ettiler ve onlara karşı kullanılan antibiyotiklerle veya ilaçlarla tedavi ettiler. cezir gastro-özofageal (antihistaminikler ve proton pompası inhibitörleri).

Sonuç? Dört yılda çocukların yarısından fazlası gıda veya ilaç alerjileri, döküntüler, astım veya alerjik rinit.

Reflü tedavisi alan bebekler, diğer bebeklerden iki kat daha fazla besin alerjisine, özellikle de inek sütü alerjisine sahipti.

Antibiyotik verilenlere iki kez astım gelişmesi muhtemeldi, aynı zamanda gıda alerjisi riskini% 14 ve anafilaksi riskini% 51 arttırdı. Araştırmacıların bir karışıklık ile açıkladığı bir fenomen mikrobiyotası bu tedavilerin neden olduğu bağırsak sistemi.

Araştırmacıların, bu tedavilerin neden olduğu bağırsak mikrobiyotasındaki bozulma ile açıkladığı bir fenomen. "Bu ilaçları bebeklerde sık görülen sorunlar için reçete etmeyin Bir çocuğun böyle bir tedaviyi gerektirdiği konusunda yetersiz kaldığı anlamına gelmez, üst solunum yolu enfeksiyonları için fazla antibiyotik reçetesinden kaçınmalıyız ve diğer viral hastalıklar ", varır Cade Nylund, çalışmanın baş yazarı.

Video: Antibiyotik alerjisine dikkat! (Ocak 2020).

Loading...

Yorumunuzu Bırakın